Torticollis, taip pat žinomas kaip kreivakaklystė, yra skausminga, distoninė būklė, pasireiškianti nenormalia, asimetrine galvos ar kaklo padėtimi, kurią gali lemti įvairios priežastys. Terminas torticollis yra kilęs iš lotyniškų žodžių tortus, reiškiančių „suktas“, ir collum, reiškiančio „kaklas“. Paskutiniu metu gana dažnas atvejis kūdikiams.
Kaklo raumenys tokiu atveju būna stirpai įtempti, pagrinde sutrumpėjęs m. sternocleidomastoideus raumuo, dėl to galvytė pasikreipia į šoną link ausytės ir pasisuka į priešingą pusę.
Pagrindinė gydomoji priemonė atstatyti šią būklę į normą, yra raumens elastingumo, plastiškumo atstatymas, tam taikomi tempimo pratimai, masažas ir kitos kineziterapinės priemonės.
Kuo ankščiau pastebėjus šią problemą, tuo anksčiau galima pradėti taikyti gydymą. Geriausia 1-3 mėnesių laikotarpyje.
Nieko nedarant gali išsivystyti galvytės nugulėjimai (plagiocefalija arba brachiocefalija), petuku asimetrija: vienas aukščiau kitas žemiau, su laiku gali atsirasti stuburo iškrypimų.
Kineziterapijos metu, kineziterapeutas apžiūri, atlieka ištyrimą, tuo pačiu patikrindamas ar nėra kitų sutrikimų, kurie gali atsirasti kūdikiams turint kreivakaklystę, tokie kaip galvytės nugulėjimai, klubo displazija ar stuburo problemos. Kineziterapinio gydymo, pratimų pagalbą, galima atstatyti kaklo judesių amplitudę; kaklo ir galvos padėtį; kaklo raumenų elastingumą, mobilumą, plastiškumą. Kineziterapijos metu kūdikis įgyja naujų įgudžių kaip saugiai ir tvirtai atlikti vieną ar kitą judesį, tokį kaip šliaužimas, sėdėjimas, ropojimas ir t.t.
Monika Narkevičiūtė
kineziterapeutė